Aermod INP Dosyası ve Kod Yapısı

Aermod İçin Gerekli Dosyalar ve Çalıştırmaya Hazırlık başlıklı yazımda EPA tarafından yayınlanan Aermod’un çalıştırılması için gerekli dosyaların neler olduğuna, bu dosyaların içeriğine ve nereden temin edileceklerine kabaca değinmiştik. Bu yazımda da, önceki yazımda bahsettiğim üzere; Aermod modelinin çalıştırılması için gerekli kod ve girdi verilerinin barındırıldığı Aermod.inp dosyasının içeriğini ve Aermod’un kod mimarisini yakından inceleyeceğiz.


Veri dosyamızı hazırlamaya başlamadan önce Windows’un bölgesel dil ayarlarından sayılar için ondalık basamak ayıracının nokta (.) işareti olarak ayarlandığından emin olmalısınız. Önceki yazımda .INP dosyasının nasıl oluşturulacağı, dosya uzantısının nasıl değiştirileceğine değinmiştim. Oluşturduğumuz bu .INP dosyasının düzenlenmesi için ben tercihen Notepad++ editörünü kullanıyorum. Editörü indirip kurmanız için gerekli linki yazımın sonunda vereceğim. Notepad++’ı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra “Aermod.inp” dosyanızın üzerine gelerek “Sağ Tık > Edit with Notepad++” yolunu izleyerek, dosyamızı düzenlemek üzere açıyoruz.


Örnek Bir Kod Yapısı


Kodlarımızı ve girdi verilerimizi yazacağımız .INP dosyamız 5 bölümden oluşacak olup, bu bölümler aşağıdaki gibidir.

  • CO – CONTROL OPTIONS (Kontrol Seçenekleri)
  • SO – SOURCE INFORMATION (Kirletici Kaynağı Bilgileri)
  • RE – RECEPTOR INFORMATION (Alıcı Ortam -Reseptör- Bilgileri)
  • ME – METEOROLOGY INFORMATION (Meteorolojik Veri Bilgileri)
  • OU – OUTPUT OPTIONS (Sonuç -Çıktı- Seçenekleri)

Örnek görüntü ve bölüm başlıklarından da görüleceği üzere .INP dosyamız 5 kod bölümünden oluşmaktadır. Her bir kod bölümü, kendi bulundukları bölümlere ait kod yapılarını içerir ve STARTING ile başlayıp, FINISHED ile sonlanır. Bu iki satır arasında kalan kısımlara ise o bölüme ait kodlar satır satır yazılır.

CO STARTING
CO TITLEONE Deneme Örneği
CO TITLETWO Deneme Örneği Alt Başlığı
CO MODELOPT DEPOS DFAULT CONC
CO RUNORNOT RUN
CO AVERTIME 24 ANNUAL
CO POLLUTID PM10
CO FINISHED

Örneğinde olduğu gibi, CO bölümüne ait kısım için CO STARTING ile başlayıp, ilgili bölüme ait kodları ve verileri yazdıktan sonra CO FINISHED ile bölümü kapatarak kod yazımını sonlandırıyoruz. Benzer yöntemi her bir bölüm için tekrarlayarak tüm bölümlere ait kodları yazıp .INP dosyamızı hazır hale getiriyoruz.

Aermod modelinde her bir kodun ne ifade ettiği, ne işe yaradığı ve hangi durumda, nerelerde kullanıldığına dair "Aermod'a Giriş" yazımda paylaştığım "Kullanım Kılavuzu (User's Guide)" dosyası ile kodların yapısı ve ne işe yaradığını en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Ek olarak, biz de ilerleyen yazılarımda ufak çapta örnek projeler yaparak kodlara biraz daha detaylı değineceğiz. Bu yazımın amacı olan kod mimarisi ve .INP dosyasının içeriğine değinmiş bulunuyoruz. Bir sonraki yazımın konusu olacak ve diğer kod bölümlerinde kullanılacak verileri temin edeceğimiz "Model Çalışma Prensibi"nde görüşmek üzere.

 


Notepad++ İndirmek İçin: 64 Bit Notepad++

Notepad++ İndirmek İçin: 32 Bit Notepad++


25 Temmuz 2019 Barış Sönmez Çevre,Aermod