AERMOD'a Giriş

AERMOD; Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Amerikan Meteoroloji Topluluğu'nca kurulan Model Geliştirme Komitesi (AERMIC) tarafından geliştirilmiştir ve sürekli güncellenen bir hava kalitesi dağılım modelidir. Aermod, 5 Aralık 2005 tarihinde resmi olarak kullanılmaya başlanmış ve 9 Aralık 2006 tarihi itibariyle de ISCST3’ün yerini almıştır. Günümüzde de neredeyse tüm dünyada kabul görmüş ve sürekli olarak güncellenen bir modeldir.

Bilindiği üzere 03.07.2009 tarih ve 27277 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kapsamında hava kirliliği seviyesinin ölçülmesi ve işletmenin kirleticiliğinin değerlendirilmesi amacıyla uluslararası kabul görmüş bir dağılım modeli kullanılması gerekmektedir. Bu itibarla EPA tarafından yayınlanmış ve uluslararası kabul görmüş Aermod hava kalitesi dağılım modelinin ÇED sürecinde kullanılması T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.

Her ne kadar Aermod için yazılmış ücretli ve lisanslı arayüzler bulunsa da, kökeninde Aermod ücretsiz bir yazılımdır. Aşağıda vereceğim bağlantılar aracılığı ile Aermod’un fortran dilinde çalışan ve EPA tarafından yayımlanmış sürümünü ücretsiz olarak indirebilir ve sadece kılavuzundan yararlanarak dahi Aermod’u büyük ölçüde kullanabilirsiniz. Hele ki yazılıma ve kodlamaya merakınız varsa Aermod’un ücretsiz olarak kullanabileceğiniz .EXE formatında arayüzsüz sürümünü çözmekte çok fazla zorlanmayacaksınız. 

Ben de blogumda “Aermod” olarak oluşturduğum bu kategori altında paylaşacağım yazılar ile Aermod’un ücretsiz sürümünün kullanımına ve meteorolojik verilerin dönüşümüne dair ipuçları verecek ve Aermod kullanımında işinize yarayacak küçük yazılımları sizlerle paylaşacağım.

Tüm bunların yanında projelerinizde kullanmak üzere meteorolojiden veri alımı ve Aermod’un yorumlayacağı şekilde meteorolojik verilerin dönüşümü, modelin çalıştırılması ve model verilerinin yorumlanması ile ilgili olarak “İletişim” sayfasında yer alan bilgiler aracılığı ile benimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Aermod ve meteorolojik veri dönüşümü ile ilgili sormak istediğiniz ve merak ettiğiniz her ne olursa yine bana istediğinizde ulaşmanız mümkün.

Başlı başına eğlenceli bulduğum hava kalitesi modellemesi hususunda birlikte eğlenceli ve öğretici bir yazı dizisi oluştururuz umarım. :)


Aermod Kullanım Kılavuzu: Kılavuz.pdf

Aermod v18081 (64 Bit): Aermod_64_exe.zip

Aermod v18081 (32 Bit): Aermod_32_exe.zip

Diğer Aermod sürüm ve dökümantasyonları için tıklayınız.

 


10 Temmuz 2019 Barış Sönmez Çevre,Aermod