Nesnelerin İnterneti

Günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz ve gelecek zamanlarda da daha sık duymaya devam edeceğimiz Nesnelerin İnterneti (Internet of Things), internete erişimi olan tüm cihazların birbirleriyle veya daha büyük sistemler ile haberleşmesine verilen addır. Geldiğimiz noktada sadece bilgisayar ve telefonlar değil; kahve makinesinden, televizyona; beyaz eşyalardan, oyuncaklara kadar her cihaz internete bağlanıp, diğer cihazlar ile iletişim içinde olabilmektedir.

Nesnelerin interneti tüm fiziksel cihazların birbirleri ile haberleşmesini sağlaması yanında "Maker" kavramını da hayatımıza dahil etti. Özellikle son dönemlerde gömülü sistemlere duyulan merak ve hobi bazında bir çok insanın mikrodenetleyiciler ve prototipleme kartları ile ilgilenmesi, çocuktan yaşlıya kadar bir çok insanın hobi için bile olsa nesnelerin interneti kavramı ile içli dışlı olmasını sağladı.

Paylaşacağım yazılar ve atölyede yer alan döküman ve uygulamalar ile siz de maker kültürüne destek verip, kendi uygulamalarınızı kolayca gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca sürekli iletişim halinde olarak bilgi paylaşımı yapabilecek ve farklı projeleri paylaşarak öğrenmeye destek olabileceksiniz.

Ayrıca maker hareketi ile kendiniz üretebileceğini gibi; PCB tasarımı ve baskısı, AVR mikrodenetleyicilerin programlanması, devre tasarımı ve üretimi konularında hizmet de alabilir ve projelerinizi zahmetsiz bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.